Tvrdě proti punku: subkultura a státní represe
Mimořádná výstava v Lipsku o rebelském duchu punkového hnutí. Osvětluje, jak se punková hudba a nezávislé subkultury staly důležitými nástroji odporu v socialistických státech.
Na základě dosud nepublikovaných archivních materiálů a poutavých konkrétních případů výstava dokumentuje státní represe, které bezpečnostní služby NDR, ČSSR a Maďarska uplatňovaly vůči vzpurnému hnutí mládeže. Bezpečnostní služby spolupracovaly napříč hranicemi.
Výstava byla koncipována jako imerzivní prostorová instalace složená z textu, obrazu, zvuku a filmu a zavedla návštěvníky na cestu časem do bouřlivých 70. a 80. let 20. století. Doprovodné akce v Praze a Lipsku jako koncerty tehdy působících kapel, čtení, diskuse a filmové projekce vytvořily most k současnosti a umožnily prožít daná témata různými způsoby.
Zapojením univerzitních struktur, zejména na české straně, a školních projektů v Lipsku se téma zpřístupnilo všem generacím. Tento interdisciplinární projekt, který iniciovalo naTo e.V. ve spolupráci se Zonicem, sdružením Heldenstadt Anders a Univerzitou Karlovou v Praze, působivě ukazuje, jak se hudba a umění staly nástroji odporu. Härte gegen Punk je víc než výstava – je to silný pohled zpět na podvratnou sílu punku a státní útlak, na jehož pozadí se formoval.