9. srpna 2024

Projekt měsíce července 2024

Olympijský festival v pohraničí. Češi a Němci společně v pohybu!  

Zažít atmosféru olympiády na vlastní kůži! Taková byla nabídka Olympijského festivalu uprostřed krásné přírody kolem jezera Most, jen kousek od hranic se Saskem. Odstartoval paralelně s olympiádou v Paříži 26. července. České a německé děti měly jedinečnou příležitost společně sportovat až do 11. srpna.

Ve fanzóně byli mladí sportovci u toho, když český kanoista Martin Fuksa vybojoval zlatou medaili. Zavládla euforie!

Fond budoucnosti spojil síly s Olympijským festivalem a vznikl česko-německý den sportu. Zahájila ho německá atletka a oštěpařka Steffi Nerius, která získala stříbrnou medaili na olympiádě v Aténách v roce 2004. Přijela na společný trénink s českou soupeřkou Barborou Špotákovou, dvojnásobnou olympijskou vítězkou. Především mladým sportovním talentům ukázaly, že jsou stále ve skvělé formě!

Společné sportování českých a německých dětí zakončil judista Lukáš Krpálek, olympijský vítěz z let 2016 a 2021.

Děti ze školy v Marienbergu strávily totiž na festivalu celý týden. Vyzkoušely si různé disciplíny a změřily síly, ať už proti sobě, nebo ve smíšených týmech. Na festival se přijeli inspirovat i členové sportovního svazu Kreissportbund Mittelsachsen.

A došlo i na vzdělání! V eduzóně se čeští a němečtí návštěvníci dozvěděli nejen víc o myšlence, hodnotách a historii olympijských her, ale poznali také výjimečný příběh Paula Mahrera, fotbalisty židovského původu, který v Praze hrál za německé kluby, byl československým reprezentantem a zúčastnil se olympiády v Paříži před sto lety.

I takové paralely, které do sportovní historie zapsal sám život, tvořily česko-německou linku festivalu. Právě na ni mohli navázat dnešní mladí sportovci z obou zemí. Setkali se, blíž se poznali a zjistili, co všechno je spojuje. A už teď plánují další akce a soustředění, při kterých propojí své kluby s těmi na druhé straně hranice. 

Právě tato myšlenka stála u zrodu této první spolupráce mezi Německým olympijským sportovním svazem a Českým olympijským výborem. Jejich projekt podpořil Fond budoucnosti v rámci svého programu „Společně v pohybu“ u příležitosti 👉 Česko-německého roku sportu 2024.  

Máte i vy nápad na vlastní česko-německou sportovní akci? Výzva je stále otevřená pro menší projekty s financováním do výše 125 000 Kč (5 000 EUR) a s realizací do konce roku, žádosti přijímáme průběžně.

Podpořené projekty