Od utopických vizí až po umělou inteligenci
Tak široké je rozpětí námi nově podpořených projektů.
(Praha) 116 česko-německých projektů může odstartovat. Fond budoucnosti mezi ně rozdělí celkem 16,8 mil. korun. Dnes o tom rozhodli členové správní rady na svém zasedání ve městě Kamenz (Kamenec) v regionu Horní Lužice v Sasku.
Čeští a němečtí partneři mohou společně rozvíjet své záměry, pořádat kulturní akce nebo organizovat studentské výměny. Velký počet projektů se připojil k mimořádným výzvám vyhlášeným ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky nebo u příležitosti udělení titulu Evropské hlavní město kultury 2025 městu Chemnitz.
„Partnerství mezi Chemnitz a Fondem budoucnosti představuje novou dimenzi pro spolupráci Čechů a Němců celý příští rok. Ještě do konce září je možné podat projekty, které se mohou odehrát na obou stranách hranice. Je to jedinečná příležitost být součástí kultury v česko-německém prostoru a přitom si získat pozornost celé Evropy,“ shodují se Rita Hagl-Kehl a Jindřich Fryč, spolupředsedové správní rady Fondu budoucnosti.
Výběr z nově schválených projektů v září 2024:
Chemnitz Utopia
Oblast podpory: Kultura – více žánrů, divadlo, výzva Chemnitz 2025
Česko-německý divadelní projekt vznikne za společné podpory Fondu budoucnosti a Chemnitz, Evropského hlavního města kultury 2025. Umělci z Činoherního studia v Ústí nad Labem a divadelní skupiny z Chemnitz vytvoří společnou inscenaci, která chce reagovat na aktuální témata a jejich vnímání v obou zemích. Záběr bude široký – od utopických představ až po rozvoj evropské demokracie, od socialismu ke kapitalismu, od filozofie přes kulturu až k umění ve veřejném prostoru. Má to svoji genezi: Chemnitz (v bývalé NDR Karl-Marx-Stadt), kterému dominuje obří hlava myslitele utopické myšlenky na uspořádání světa, se teď jako metropole evropské kultury ohlíží za vlastní minulostí a využívá ji k sebereflexi.
Příspěvek Fondu budoucnosti: 10 000 eur
Blue Note International
Oblast podpory: Kultura – hudba, jazz a blues přeshraničně, výzva Chemnitz ´25
Díky našemu partnerství s Chemnitz 2025 se dají dohromady jazzoví muzikanti ze Saska a Česka, v příhraničním regionu zahrají pět společných koncertů. Navíc pro hudební kluby v obou zemích připraví workshopy a přednášky, které zasadí jazz a blues do širšího kontextu, nastíní jejich dopad v různém politickém a sociálním prostředí. Kromě společného jamování dojde i na besedy s publikem. Celý cyklus zakončí vánoční koncert v kulturním domě Střelnice v Kadani.
Příspěvek Fondu budoucnosti: 9 820 eur
Hry Franze Kafky (Mnichov)
Mimořádná výzva Kafka ’24, literatura, výstava
Výzva spojená se 100. výročím úmrtí Franze Kafky měla mimořádnou odezvu. Právě schválený projekt Muzea literatury při Památníku národního písemnictví na Strahově je jedním z nejrozsáhlejších. Památník ze svých sbírek vybral Kafkovy literární a životopisné texty, artefakty i dokumenty a poskládal z nich výstavu „Hry Franze Kafky“. Inovativní je především přístup – na spisovatele nahlíží z perspektivy jeho textů a ukazuje, jak si uměl hrát s myšlenkami, formou nebo pointou. Výstava nabourává i některé zažité stereotypy, například prezentuje Kafkovy rukopisy nejen v německém, ale i v českém jazyce, tím jeho identitu zapouští do širšího kulturního kontextu. Příspěvek Fondu budoucnosti je na vytvoření německé verze výstavy a její převoz z Prahy do Mnichova, kde se otevře veřejnosti 7. listopadu. Přípravu, organizaci a propagaci v Německu zajišťuje spolek Adalbert Stifter Verein, partner celého projektu.
Příspěvek Fondu budoucnosti: 300 000 korun
Kafka? – Kafka! Kafka-Laboratorium
Oblast podpory: Mládež a školy: školní výměna k výzvě Kafka ’24
Přesah Kafkova díla do současnosti inspiroval také studenty pražského Gymnázia Na Zatlance a jejich vrstevníky v Hamburku. Jejich společným zájmem je divadlo, přirozeně tak vznikl nápad na týdenní workshop v Praze. Povedou ho Philipp Schenker a Roman Horák, zkušení herci a zakladatelé Česko-německého kabaretu. S jejich pomocí budou jazykově smíšené skupiny zpracovávat Kafkova klasická témata: odcizení, izolace, strach, hledání identity, prolínání české, německé a židovské kultury. Ve finále si studenti navzájem představí svá Kafkou inspirovaná umělecká díla v podobě vlastního textu, obrazové koláže, videozáznamu, divadelní nebo hudební performance. To jsou výstupy, které přesně zapadají do koncepce naší výzvy Kafka ’24.
Příspěvek Fondu budoucnosti: 190 000 korun
Elevace, Magdalena Jetelová – Franz Kafka
Oblast podpory: Kultura – výtvarné umění, výzva Kafka ’24
Originální instalace Magdaleny Jetelové oživí historickou památku v Praze a připomenou myšlenkový odkaz Franze Kafky. Osobnost a dílo Magdaleny Jetelové představuje jeden z pevných bodů česko-německého uměleckého světa. Po emigraci zakotvila na Akademii výtvarného umění v Düsseldorfu, dodnes působí v Mnichově. Při ústí Revoluční ulice na nábřeží Vltavy, v Novomlýnské vodárenské věži, rozmístí ve čtyřech patrech prostorové a percepční instalace, svoji interpretaci jedné z nejznámějších Kafkových povídek Proměna. Během stoupání po schodech by měli proměnu pocítit i návštěvníci, obklopeni úryvky z textu a multimediálními objekty se mohou postupně odpoutávat od pokřivení pozemského světa. Projekt doplní workshop pro německé studenty v Praze a plánuje se i prezentace výstavy v Berlíně.
Příspěvek Fondu budoucnosti (na prezentaci v Česku): 220 000 korun
Od čtyř řek až k moři / Výměna studentů a akademiků univerzit
Oblast podpory: Dialogy a vědecké projekty, téma roku: Technologický pokrok?
Šest dnů intenzivní práce čeká studenty a akademiky ze Západočeské univerzity v Plzni na Univerzitě Greifswald. Společně s německými kolegy se zaměří na využívání nástrojů technologického pokroku ve vzdělávání, ať už jde o umělou inteligenci, telekolaboraci ve virtuálním prostoru, nebo zapojení digitálních aplikací. Vyhodnocovat budou jejich efektivitu a porovnávat ji s tradičními metodami například při sběru a vyhodnocování dat nebo při studiu cizích jazyků. Cílem je navzájem si předat zkušenosti z využívání moderních technologií na českých a německých univerzitách, obohatit se o nové know-how a naučit budoucí pedagogy, jak digitální nástroje aplikovat ve výuce.
Příspěvek Fondu budoucnosti: 151 822 korun
Vydání knihy překladů historických materiálů o Horním Maxově
Oblast podpory: Publikace – kronika
Obyvatelé Horního Maxova v Jizerských horách dlouhodobě vyhledávají historické materiály o své obci v archivech v Jablonci nad Nisou a v Kaufbeurenu. V češtině už vydali německy psanou kroniku. Nyní požádali o finanční příspěvek na překlad rukopisů – zápisů zastupitelstva obce z let 1898–1939, cenný pramen z klíčového období česko-německých dějin v tomto příhraničním regionu. Český text doplněný o dochované pohlednice, fotografie a jiné dokumenty se stane základem knihy, která vyjde příští rok k 355. výročí založení Horního Maxova. Současní obyvatelé mají silnou motivaci dozvědět se, co se v jejich místě odehrávalo v minulosti a v jakých souvislostech. Podle vlastních slov jim právě poznání historie pomáhá mít šťastnější život.
Příspěvek Fondu budoucnosti: 180 000 korun
Hudba nezná hranic. Česko-německé koncertní setkávání Otevřeno pro všechny
Oblast podpory: Kultura – hudba
Věhlasný pěvecký sbor s tisíciletou historií Regensburger Domspatzen doprovázený českým orchestrem Musica Florea rozezní chrámy v Praze, Klatovech a Plzni na koncertech navazujících na slavnostní bohoslužby. Umocní tak umělecký a duchovní prožitek, který stejně jako “Hudba nezná hranice”, společné motto koncertních setkávání. Významná společenská událost v česko-německém milieu jistě přitáhne pozornost širokého publika, politiků a médií, když navíc pražský koncert symbolicky završí první dekádu Zastoupení Bavorska v České republice. Renomovaný pěvecký sbor je součástí bavorského nehmotného kulturního dědictví. Pro diváky a posluchače budou koncerty zdarma.
Příspěvek Fondu budoucnosti: 18 000 eur