Hranice výzkumu
Technologický pokrok, jazyk sousední země a touha objevovat propojily 50 českých a 58 německých žáků. V prvním pololetí školního roku se sešli žáci ze škol v Nejdku, Karlových Varech a Raschau-Markersbachu hned několikrát. Náš projekt měsíce ledna.
Zaměřili se na rozvoj nových technologií, které čím dál intenzivněji pronikají do našich životů. Elektromobilita, autonomní vlaky, zasíťovaná chytrá města řízená počítačem, virtuální realita, to všechno chtěli žáci druhého stupně pochopit a vědomě využívat.

Konkrétně navštívili Západosaskou vysokou školu ve Zwickau a Smart Rail Connectivity Campus společnosti Deutsche Bahn.
Komunikace mezi nimi nevázla, mladí studenti ze školy Jenaplanschule v Markersbachu se učí česky, jejich vrstevníci z Karlovarska naopak německy. Nová slovíčka pochytili při společné práci, ať už zkoumali, nebo zpracovávali a vyhodnocovali poznatky. Ve volném čase společně sportovali nebo se vypravili na výlety. A určitě to nebylo naposledy, vždyť jejich města jsou od sebe vzdálena jen hodinu jízdy autem.
Samozřejmě došlo i na roboty! Žáci si je vyráběli z LEGO kostek sami. Mají v tom praxi, týmy jejich škol se totiž pravidelně účastní soutěže First Lego League. A tak i výsledky svého bádání ukázali na modelech ze stavebnicových dílů, které do sebe přesně zapadaly.
Všechny fotky: Jenaplanschule im Erzgebirge e.V
Využívali také schopností 3D tiskárny a různých aplikací. Své roboty, modely, videa, podcasty a další výtvory představili v lednu veřejnosti na výstavě v obou městech. Výsledky vzdělávacího projektu, který se váže k našemu tématu uplynulého roku Hranice pokroku, mohou využít v dalším studiu nebo každodenním životě.