17. října 2024

Fond budoucnosti na Festu svobody

Svobodu tvoříme společně! Přesvědčil se o tom každý, kdo přišel na Fest svobody německého velvyslanectví v Praze. Ostatním přinášíme ohlédnutí za naším programem, který dotvářel skvělou atmosféru celé slavnosti.

Lobkowiczký palác se změnil v místo, kde ožívala historie a lidské příběhy. Osudy těch, kteří jeho branami prošli před 35 lety, aby se dostali z východní do západní části Německa, a otevřeli tím cestu k jeho sjednocení. Důvod ke společné oslavě pamětníků a současných obyvatel Prahy.

Všechny fotky: Jan Vidlička

Pro všechny jsme připravili zajímavý program z projektů podpořených Fondem budoucnosti, jen malou ukázku toho, jak nabytou svobodu dokázali Češi a Němci naplnit společně.

V centru dění, na Louce inspirace, se návštěvníci potkávali při tvorbě společného uměleckého díla (Gesamtkunstwerk), což byla iniciativa našeho partnera Hillersche Villa, nebo při malbě putovních kamenů v dílně spolku Prostor pro rozvoj. 

Až z Krušných hor přijel salon spolku DoKrajin. Těm, kteří se svěřili do kreativních rukou kadeřnice, vykouzlili účes inspirovaný rokem 1989. Za služby se neplatilo penězi, ale vyprávěním vlastního příběhu. Už dopoledne stály fronty u našeho kola štěstí, žáci a studenti si otestovali znalosti v česko-německém kvízu a za správné odpovědi získali hodnotné odměny (třeba vstupenky na představení německého divadla v Praze).

Z komiksové knížky „Opráski – Bidler s českoňemeckí historje“, kterou originální výtvarník Jaz vytvořil k 25. výročí Fondu budoucnosti, jsme vybrali sedm „oprásků“ glosujících klíčové události dějin po pádu železné opony. A proč vlastně náš fond vznikl, se diváci dozvěděli z představení „Zmikundův Eintopf“. 

Kdo dorazil na Místo činu neboli Tatort, určitě nelitoval. Pohraničí už dávno není zapomenutým krajem, ale živým místem mnoha příběhů. Vyprávěli o tom Petr Mikšíček, duše festivalu v zaniklé německé osadě Königsmühle, nebo Marta Schreiter, která v Krušnohoří oživuje česko-německou spolupráci v rámci našeho programu Rok na hranici. Přímo v pohraničí znějí příběhy už z devíti Poesiomatů, což je náš společný projekt s Ondřejem Kobzou.

35 let z přelomu tisíciletí se do dějin zapíše jako etapa sjednoceného Německa, integrace Česka do evropských struktur a nových bilaterálních vztahů obou zemí. Jejich reflexi obohatila naše ředitelka Petra Ernstberger o osobní zkušenost, jak změny sama prožívala v sousedním Bavorsku. Ředitel Tomáš Jelínek vedl zajímavou diskusi s inspirativními řečníky na téma tzv. Ostpolitik a pádu železné opony a řeč se samozřejmě stočila i k dnešku a otázce, jak čelit dvěma současným velkým výzvám: ruské válce na Ukrajině a deziluzi mnoha východních Němců i Čechů z nabyté svobody.

A co by to bylo za slavnost bez hudby a tance! Pilsner Jazz band a Jam Circle Dresden hrály všem, kteří až do večera sdíleli vzpomínky na minulost, žili přítomností a plánovali budoucnost. S vědomím, že máme svobodu, jejíž hodnotu vytváříme společně.

Všechny fotky: Jan Vidlička

Podpořené projekty