Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Projekty měsíce

Ivan Martin Jirous – Život, dílo, doba

Žadatel:
Torst / Viktor Stoilov
Opatovická 24
110 00 Praha 1
Czech Republic
e-mail: torst@torst.cz
www.torst.cz
Partner projektu:
Barbara Zeidler + Abbé Libansky
Institute for culture resistant goods
Teschnergasse 41/26
1180 Vienna
Phone: +43-6991-94 78 124/124
e-mail: institut@kulturresistent.net
www.kulturresistent.org
 
Cíl projektu Cílem knižního projektu bylo, seznámit veřejnost v německé jazykové oblasti - kde je doposud téměř neznám - s rozsáhlým a různorodým dílem Ivana Martina Jirouse.
 

V německé jazykové oblasti doposud téměř neznámý Ivan Martin Jirous, zvaný Magor, byl jednou z nejvýraznějších postav československého undergroundu sedmdesátých a osmdesátých let, disidentská legenda a symbol boje proti komunismu v bývalém Československu.

Jirous byl uměleckým vedoucím skupiny „The Plastic People of the Universe“, a signatářem Charty77. Původně publikoval pouze v samizdatu. Pro jeho postoj k totalitnímu režimu byl několikrát uvězněn a nesměl pracovat v jeho oboru. Již v roce 1985 byl opis jeho básní v zahraničí oceněn cenou Toma Stopparda, jeho sebrané dílo bylo v roce ěééž oceněno renomovanou cenou Jaroslava Seiferta.

Nyní vyšel eprezentativní výbor z jeho rozsáhlého díla, vydaný Abbém J. Libanským a Barbarou Zeidlerovou. Toto vydání obsahuje rozsáhlý výbor jeho esejí a teoretických prací, kritik, dopisů z vězení, pohádek a básní. S osobou Ivana Martina Jirouse se čtenáři mohou seznámit mimo jiné z částečně velmi osobních textů od Václava Havla, Toma Stopparda, Kurta Vonneguta, Josefa Haslingera, Eugena Brikciuse und Paula Wilsona. Jelikož je absurdita každodenního života v tehdejším Československu za hranicemi takzvaného „Ostbloku“ těžko představitelná, je publikace pro pochopení situace tehdejšího disentu doplněna materiály, doklady a fotografiemi z archivů tehdejší státní policie. Grafickou předlohou knihy je nejznámější samizdatový časopis „VOKNO“ jehož spoluvydavatelem Ivan Martin Jirous na začátku byl.

První knižní prezentace proběhla 9.února 2013 v Českém centru ve Vídni, další knižní prezentace a čtení (Berlín, Mnichov) se připravují.

Za texty a fotky zodpovídají nositelé projektů.

Ivan Martin Jirous – Život, dílo, doba
 
Ivan Martin Jirous – Život, dílo, doba
 
 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti