Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Projekty měsíce

Asfaltové světy 2. díl

Žadatel:
Go plastic company / Cindy Hammer
Bautzner Str. 51 HH 01099 Dresden
 
Cíl projektu Umělecký nadregionální networking Go Plastic Company, který se soustředí na česko-německé vztahy v rámci uměleckého projektu „Asfaltové světy 2. díl“, stejně jako na umělecké zkoumání tématu bez domova a života na ulici s napojením na veřejný a digitální prostor.
 

Umělecký kolektiv go plastic se vydal na virtuální a analogovou, výzkumnou cestu. V pěti různých městech celkem 16 umělců navrhovalo umělecké materiály, zkoušeli své performance a veřejně je sdíleli. Tematicky se druhá část projektu zaměřila na život venku: jaké okolí člověk hledá a jaké si sám vytváří? Nomádství jako strategie přežití: zpřístupnit si a podmanit si nová, polohotová, zničená, zchátralá, volná či zachovaná místa. Neustále na cestě, pořád si hledat „vyhovující“ útočiště, bez ustání na krátkou dobu.

Od 1. do 18. dubna 2021 byl projekt prezentován pomocí LIVE streamů prostřednictvím platforem Vimeo, YouTube a Facebook.

23. května 2021 projekt vyvrcholil závěrečnou prezentací v muzeu v Ústí n.L., které se zúčastnilo asi 40 diváků: s účinkujícími: Cindy Hammer, Joseph Hernandez (Drážďany) a Tereza Lenerova (Praha).

Zvláštní kvalitu tohoto projektu charakterizovalo využívání jak veřejného, tak digitálního prostoru. Koncentrovaný umělecký výzkum a spolupráce napříč několika národními hranicemi se uskutečnily navzdory vzdálenostem i omezením cestování spojené s pandemií.

Proběhla dvě velká výměnná setkání prostřednictvím Zoom, na nichž se mohli všichni umělci zapojení do projektu navzájem poznat.

To vyžadovalo velmi přesné plánování a rozsáhlou komunikaci prostřednictvím různých online médií.

Závěrečná analogová prezentace se podařila v polovině května ve spolupráci s Kulturním centrem Řehlovice.

Osobní postřehy:

„Projekt Asfaltové světy 2. díl byla skvělou příležitostí se zase vrátit k uměleckým vystoupením. Díky myšlence „one take“ při vývoji LIVE streamů a umístění vystoupeních ve veřejném prostoru jsem se po dlouhém období pandemie vrátila k typu performance, která se mi opravdu líbila. “(Umělkyně Tereza Lenerová, Praha, Ústí n. L.)

„Projekt byl velmi dobře naplánován a organizován. Měli jsme v rámci něj příležitost objevit své vlastní kvality a fyzičnost“. (Umělec Tomáš Janykpa, Praha / Ústí n. L)

„Představení Asfaltové světy 2. díl. 23. května 2021 bylo pro muzeum velmi obohacující. Plánování bylo velmi rychlé a nekomplikované.“ (Lenka Holíková Kulturní Centrum Řehlovice)

Za texty a fotky zodpovídají nositelé projektů.

Asfaltové světy 2. díl
 
Asfaltové světy 2. díl
 
Asfaltové světy 2. díl
 
Asfaltové světy 2. díl
 
Asfaltové světy 2. díl
 
 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti