Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

Zemřel spisovatel a diplomat Miloš Pojar (lidovky.cz)

 
 
PRAHA -V pondělí nečekaně zemřel v pražské střešovické nemocnici Miloš Pojar, český spisovatel, historik a diplomat. Bylo mu 71 let. Lidovým novinám to potvrdila rodina zesnulého.

"Byl to přesvědčený demokrat, vzácně vzdělaný, tolerantní a blízký člověk. Vždy jsem si ho nesmírně vážil, jeho odchod se mě hluboce dotýká," řekl LN ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

Pojar se narodil 8. dubna 1940 v Praze, vystudoval orientalistiku a filosofii na Univerzitě Karlově (1962–1968) a poté angličtinu na Columbia University (1968–1970). Na Karlově univerzitě poté v roce 1970 získal doktorát.

Redaktor pro filozofii a výrobní referent

Od roku 1966 až do roku 1990 působil v nakladatelství Academia zřízeném Československou akademií věd (ČSAV), kde působil jako redaktor pro filozofii a výrobní referent. Po převratu v roce 1989 přijal nabídku tehdejšího ministra zahraničních věcí Jiřího Dienstbiera, aby nastoupil do zahraniční služby a obnovil diplomatické vztahy mezi Československem a Izraelem. "Dal mi na rozhodnutí 24 hodin," vzpomínal později Miloš Pojar.

Roku 1990 tak nastoupil na československé ministerstvo zahraničních věcí a poté se stal po 23 letech československým, posléze českým velvyslancem v Izraeli. Po návratu pracoval na ministerstvu na řadě vedoucích funkcí (náměstek generálního ředitele, ředitel odboru), a to až do roku 1997.

Poté se stal ředitelem Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze, kde pracoval až do roku 2006. "Jako ředitel, přednášející i editor publikací Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea podstatně přispěl k jeho oblibě u široké veřejnosti; pod jeho vedením se stalo vyhledávaným místem poznání a diskusí," popsal Pavlát.  

Miloš Pojar byl členem Česko-německého fondu budoucnosti a hostujícím pedagogem na New York University in Prague. (celý článek)

 

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti