Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

Výstava "Zničené židovské památky severních Čech 1939–1989"

 
 

Výstava v Národní knihovně připomíná židovské kulturní dědictví

23. ledna byla v Galerii Klementinum pražské Národní knihovny zahájena putovní výstava Zničené židovské památky severních Čech 1938–1989, příbližující devastaci synagog, hřbitovů a jiných nemovitých židovských památek za nacionálního socialismu a během následného období komunistické vlády. Výstava vznikla ve spolupráci několika organizací, pod vedením Společnosti pro obnovu památek Úštěcka.

„Výstava pomáhá svým smutným poselstvím uchovat vzpomínku na židovské obyvatele českých zemí. Zdokumentováním osudů míst, která měla pro jejich duchovní, společenský i rodinný život zásadní význam, se tato místa spolu se svými obyvateli nevracejí pouze na vystavené mapy, ale stávají se především místy paměti,“ uvedl ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek u příležitosti vernisáže výstavy, jejíž vznik fond podpořil částkou 180 000 Kč.

Expozice, jež navazuje na projekt Zničené kostely Severních Čech 1945–1989, zahrnuje řadu dosud nepublikovaných fotografií, doplněných o archivní materiály a další exponáty. Diváci ji v Klementinu mohou zhlédnout bezplatně, a to až do 3. března 2013.

Článek na deník.cz

Výstava "Zničené židovské památky severních Čech 1939–1989"
 
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm a ředitel Fondu budoucnosti Tomáš Jelínek (u mikrofonu), foto: Eva Hodíková, NK ČR
Výstava "Zničené židovské památky severních Čech 1939–1989"
 
Tomáš Jelínek s rabínem a spisovatelem Karolem Sidonem, foto: Eva Hodíková, NK ČR
 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti