Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

Terezín nashromáždil 1,4 milionu korun na opravu varhan (ČTK)

 
 

Terezín (Litoměřicko) 23. ledna (ČTK) - Městu Terezín se podařilo nashromáždit 1,4 milionu korun na opravu varhan v kostele Vzkříšení Páně. Rozhodující byl příspěvek německéhoSpolkového sněmu, který z iniciativy předsedy Norberta Lammerta na opravu terezínských varhan věnoval 750.000 korun. Dalších 550.000 korun získal Terezín z Česko-německého fondubudoucnosti, zbytek pochází od místních podnikatelů a drobných dárců. Informoval o tom Lukáš Krákora z terezínské radnice.

Varhany v kostele, který stojí na náměstí ČSA, byly vyrobeny v roce 1898 firmou Rieger. "Jsou ve špatném technickém stavu, dlouhodobě se jim nikdo nevěnoval," uvedl Krákora. Město nyní připravuje výběrové řízení na firmu, která bude varhany restaurovat. Předpokládá se, že oprava by mohla být hotová na podzim příštího roku.

Krákora uvedl, že bezprostředním impulzem věnovat na projekt opravy varhan finanční dar byl pro šéfa německých poslanců Norberta Lammerta Koncert pro Terezín. Konal se vloni 8. května v berlínském Pamětním kostele císaře Viléma, Lammert nad ním převzal záštitu. Koncert připomínal oběti druhé světové války. Dva další koncerty pro Terezín se konají 26. a 27. ledna v berlínském evangelickém kostele Gethsemanekirche.

Během německé okupace bylo v Terezíně v roce 1941 zřízeno tranzitní židovské ghetto, kterým do konce války prošlo asi 155.000 lidí. Většina z nich byla posléze zavražděna ve vyhlazovacích táborech v Polsku a v SSSR.

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti