Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

 
 

„Rok na hranici“

Fond budoucnosti zahajuje nový program v česko-německém pohraničí/ Osm nadšenců a machrů pomůže překonávat překážky na cestě k lepšímu sousedství

Tisková zpráva, 24. května 2022
 

(Praha) Česko-německý fond budoucnosti odstartoval nový nekonvenční program k posílení sousedského soužití v příhraničních oblastech.

Rok na hranici - pod tímto mottem nyní působí osm Čechů a Němců v různých regionech podél celé česko-německé hranice; jejich úkolem je nejprve lépe poznat zájmy lidí žijících v pohraničí a společně s nimi pak hledat cesty, jak díky společným česko-německým aktivitám jejich cíle lépe naplnit.

„U tohoto programu jsme zvolili zcela nový přístup: Neoslovujeme s naší nabídkou ty, kteří již uvažují a jednají v přeshraničním kontextu, ale hledáme v pohraničí skrytý potenciál,“ zdůrazňují Petra Ernstberger a Tomáš Jelínek, ředitelé Česko-německého fondu budoucnosti. „V uplynulých téměř 25 letech jsme v příhraničních oblastech podpořili řadu skvělých česko-německých projektů. Zároveň jsme si však začali všímat - a náš průzkum veřejného mínění to potvrdil -, že v těchto klíčových regionech žije celá řada dalších lidí, kteří by si přáli mít více společného se svými sousedy, ale z různých důvodů se zatím nechopili iniciativy. Chceme jim s naším novým programem vyjít vstříc a povzbudit je v rozvoji jejich vlastních zájmů. A skvělá zpráva už teď je, že se nám pro tento zajímavý úkol podařilo z mnoha zájemců vybrat osm vysoce motivovaných nadšenců a machrů, kteří do programu vstupují s velkým entuziasmem a kreativními nápady a kteří mají díky svým kořenům v daných regionech potřebnou intuici a znalosti. Moc se těšíme na jejich první kroky!“   

Konkrétně bude osm „nadšenců a machrů“ působit v následujících příhraničních regionech: východní Šumava/ Südliches Niederbayern, západní Šumava/ Nördliches Niederbayern, Domažlicko/ Oberpfalz, Chebsko/ Oberfranken, západní Krušnohoří/ Westerzgebirge, východní Krušnohoří/ Osterzgebirge, Liberecko/ Oberlausitz, Ústecko / Elbtal.

Na společném úvodním setkání ve Fondu budoucnosti si osm účastníků navzájem představilo své plány a určilo první cíle.

„V této počáteční fázi chceme především naslouchat a pozorovat, jak zdejší lidé vidí situaci, jaké jsou jejich potřeby a co by si přáli - cestujeme, setkáváme se s místními lidmi, denně hodiny telefonujeme a píšeme desítky e-mailů a už se moc těšíme, až najdeme způsob, jak propojit zájmy lidí na obou stranách hranice!“ informuje Kristýna Šoukalová, která působí v regionu východní Krušnohoří/ Osterzgebire.

Její kolega Max Melzer by rád v příštích měsících v regionu Liberecko/ Oberlausitz „především pomohl vytvořit integrovaný zdroj informací pro obyvatelstvo na obou stranách hranice. Lidé tak budou mít přehled o tom, co se děje v občanské společnosti a kultuře přímo za hranicemi, a stále více lidí si tak bude zcela samozřejmě rozšiřovat své obzory napříč hranicemi.“

O svých zkušenostech a postřezích z jednotlivých regionů bude osm "nadšenců a machrů" informovat na pravidelném blogu a v krátkých videích.

Více informací o programu, jeho aktuálním vývoji a kontakty na osm účastníků naleznete na nových internetových stránkách:

https://roknahranici.cz/

 

Další informace a kontakt:

Silja Schultheis
Email: silja.schultheis@fb.cz
Tel: +420 737 505 790
www.fondbudoucnosti.cz

Soubory ke stažení

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti