Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

Po koronavirové červené se do česko-německých aktivit vrací opět zelená

 
 

 
Na německé edici festivalu United Islands se 26. června 2021 představí česko-německé ekologické projekty

Tisková zpráva, 24. června 2021

(Praha)  Ještě nedávno dominovala na mapě Česka a Německa sytě červená barva. S postupným odezníváním koronavirové epidemie je ovšem opět možné vrátit se k jiným důležitým tématům. Aktuální mimořádná výzva Česko-německého fondu budoucnosti “Budoucnost je teď - jednejme udržitelně” se setkala s velkým ohlasem u řady českých i německých organizací. Desítka z nich představí své společné “zelené” aktivity v sobotu 26. června v centru Prahy na německé edici festivalu United Islands.

“Podpora společných česko-německých projektů věnujících se často originálním způsobem ekologii pro nás byla důležitá už v loňském roce, kdy jsme toto téma vyhlásili. A byla to trefa do černého! Tento mimořádný program se zařadil mezi naše nejúspěšnější mimořádné výzvy vůbec a skvělá zpráva pro všechny je, že jsme rozhodli jej prodloužit i do roku 2021,” uvádí Jacob Venuss z Česko-německého fondu budoucnosti.  

V roce 2020 Fond budoucnosti podpořil téměř stovku projektů v této oblasti. Jejich záběr je skutečně pestrý: jedná se o projekty ekologické výchovy a vzdělávání, umělecké performance, které závažnost tématu představují veřejnosti kreativními formami, a také ryzí odbornou spolupráci mezi českými a německými subjekty. 

S některými z podpořených česko-německých ekologických projektů bude mít veřejnost možnost se seznámit již tuto sobotu, 26. června 2021, v rámci festivalu United Islands v Praze. Ten se letos koná ve své německé edici a kromě řady špičkových německých hudebníků se na něm představí také Česko-německý fond budoucnosti a s ním desítka českých a německých organizací, které se ochraně životního prostředí a udržitelnému životnímu stylu věnují. 

“Ke krajině musím mít nějaký vztah, aby mě vůbec napadlo, že ji chci chránit a pečovat o ni. Proto v Geoparku Ralsko každoročně pořádáme landartový festival. Umění a vlastní tvorba lidem velmi pomáhají najít si, co pro ně dané místo znamená. A o to nám jde,” uvádí Lenka Mrázová z Geoparku Ralsko. Landartové tvoření nabídnou umělci spolupracující s Geoparkem také v sobotu na Kampě.

Na odborné úrovni se ochraně krajiny a půdy věnují také AMPI (Asociace místních potravinových iniciativ) z Prahy a dolnosaský Netzwerk für biodynamische Bildung. Fond budoucnosti v minulosti podpořil jejich záměr založit platformu propojující ekologické zemědělce z obou zemí. Na festivalu budou mít návštěvníci možnost popovídat si se zástupci organizací o tom, co půda a krajina potřebují, a také jaké přínosy pro jejich práci česko-německá spolupráce má. 

Udržitelný životní styl se opakovaně objevuje v tvorbě Spielraum Kollektiv. V divadelní performance Výstava zbytečností znovu otevřou otázku, co z věcí, které nás obklopují, pro nás mají skutečnou hodnotu. Pozor: vstupenkou na tuto výstavu je nějaká zbytečnost, kterou už sami dávno nepotřebujete. Umělci slibují, že ji zajistí pět minut slávy. 

V rámci svého mimořádného programu “Budoucnost je teď - jednejme udržitelně” podpořil Česko-německý fond budoucnosti také řadu organizací věnujících se ekologické výchově. Na festivalu United Islands je bude reprezentovat Umweltzentrum Dresden. Toto ekologické centrum se věnuje osvětě a vzdělávání v oblasti ochrany přírody již od roku 1990, a to s velmi silným přeshraničním akcentem.

Česko-německé ekologické projekty se představí na festivalu United Islands - German Edition v sobotu 26. června 2021 od 10 do 17 hodin (ostrov Kampa). Podrobný program naleznete zde. Bližší informace o podpoře v rámci mimořádného programu Budoucnost je teď - jednejme udržitelně najdete na www.fb.cz.   

 

Další informace a kontakt:

Silja Schultheis
Email: silja.schultheis@fb.cz
Tel: +420 737 505 790
www.fondbudoucnosti.cz


 

Soubory ke stažení

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti