Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

Některé projekty podpořené fondem přesahují nyní ČR i Německo (ČTK)

 
 

Praha 24. června (ČTK) - Česko-německý fond budoucnosti od svého vzniku v roce 1998 až doposud podpořil akce za 45 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun), které rozdělil mezi 7500 partnerských organizací. Na dnešním setkání u příležitosti letošního výročí 15 let fungování fondu to uvedli ředitelé fondu Tomáš Jelínek a Joachim Bruss.

Do projektů bylo zapojeno na 100.000 žáků, 150.000 odborníků a 100.000 zástupců obcí a různých spolků. Fond vznikl na základě rozhodnutí vlád obou zemí s cílem zvýšit spolupráci a vybudovat užší kontakty mezi Čechy a Němci a dobré vztahy mezi oběma zeměmi.

Některé projekty, které fond podporuje, se přitom z původně malých akcí vyvinuly ve velké projekty celoevropského významu. Projektem, který vznikl v roce 2001 a začal jako malý a nyní přesáhl i hranice Česka a Německa, je podle Jelínka napříkladčesko-německá fotbalová škola, což jsou setkání a turnaje dětských fotbalistů nyní i z řad renomovaných evropských fotbalových klubů.

Česko-německý fond vznikl na základě Česko-německé deklarace o vztazích mezi oběma zeměmi z roku 1997. Vlády se dohodly, že do něj dají peníze. Stěžejním úkolem fondu od počátku bylo i odškodnění českých obětí nacismu. Nyní je jeho hlavním úkolem financování projektů vedoucích k porozumění jako jsou setkávání, kulturní a vzdělávací projekty nebo jazyková výuka.

Letos v květnu v Berlíně 150 hostů ze světa politiky a občanské společnosti hodnotilo uplynulé roky. Shodli se, že fond je nepostradatelnou oporou sousedství mezi lidmi obou zemí. Zástupci fondu uvádějí, že jde o evropský bilaterální úspěch s dalším potenciálem do budoucna.

lp mha

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti