Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

“Jako by se to všechno stalo včera”. Česko-německý fond budoucnosti, Velvyslanectví Německa a Národní divadlo uspořádaly ve Státní opeře koncert pro poslední žijící oběti nacistického násilí.

 
 

V Praze, 27. října 2021 - V současné době žije v České republice už jen něco málo přes tisíc lidí, kteří se za druhé světové války stali oběťmi nejtěžší nacistické perzekuce. Na jejich počest, ale také s respektem a pokorou vůči tragickým osudům, které reprezentují, připravily Česko-německý fond budoucnosti, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo a Národní divadlo 27. října 2021 v pražské Státní opeře slavnostní koncert. Sešli se na něm právě přeživší nacistického teroru, jejich rodiny a představitelé českého i německého veřejného života: slavnostní projev pronesl digitálně německý prezident Frank-Walter Steinmeier a osobně předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil. Německý velvyslanec v Praze, Andreas Künne, ocenil účast přeživších a hodnotil ji jako důležitý přínos pro usmíření.

Nás pamětníků již mnoho není. Jsem proto velmi vděčný fondu, velvyslanectví i Národnímu divadlu, že na nás nezapomínají, a tuto akci pro nás uspořádali. Je to pro nás příslib do budoucna, že náš osud nebude zapomenut. Na koncert jsem se velmi těšil a byl jsem  moc rád, že jsem se  mohl vidět s ostatními, než to kvůli pandemii zase nepůjde,” uvedl Petr Riesel, který jako dítě byl tři roky vězněn v terezínském ghettu. 

“Oběti nacismu pro nás v Česko-německém fondu budoucnosti rozhodně nebyly a nejsou abstraktním historickým pojmem. S mnohými přeživšími nás pojí osobní vztah, a to nejen díky společnému úsilí o jejich odškodnění, ale i kvůli spolupráci při projektech zaměřených na mladší generace,” uvedli Petra Ernstberger a Tomáš Jelínek, ředitelé Česko-německého fondu budoucnosti. “Příprava tohoto koncertu pro nás tedy byla důležitou a milou příležitostí, jak se s mnohými z nich osobně znovu setkat a projevit jim společně naši úctu a zároveň upozornit veřejnost, že jsou stále mezi námi ti, na jejichž prožité útrapy nesmíme zapomenout”, doplnili ředitelé Fondu budoucnosti.

Pro návštěvníky koncertu připravil videopozdrav prezident Spolkové republiky Německo Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval jim v něm za jejich ochotu ke smíření a otevřenost vůči současnému Německu: „Navzdory utrpení a hrůzám, které jste zažili, navzdory tomu, že mnoho Vašich příbuzných padlo za oběť nacistické krutovládě v Československu jste nám podali ruku na znamení usmíření a stavěli nové mosty mezi našimi národy. Za toto gesto a tuto velkorysost Vám jménem své země upřímně děkuji.“

Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil zdůraznil: „Slavnostní koncert pro přeživší nacistického pronásledování vnímám jako důležité připomenutí a přiznání smutné historie a také důležitou podporu významu humanismu. Je pro mě příkladnou ukázkou, jak se lze vyrovnávat s temnou minulostí.“

Koncert se konal v rámci cyklu Musica non grata, který realizuje Opera Národního divadla a Státní opery Praha. Jeho cílem je připomenout tvorbu českých a německých hudebních skladatelů, kteří se stali pro nacistickou ideologii “nežádoucími” a mnozí v průběhu války také zahynuli. Ve středu zazněla díla Pavla Haase, Viktora Ullmanna a Felixe Mendelsohna-Bartholdyho.

Samotnému koncertu předcházela vernisáž knihyJako by se to všechno stalo včera, jež právě vychází. Vznikla na základě vzpomínek, poselství a vzkazů, které u příležitosti 75. výročí konce 2. světové války zaslali Fondu budoucnosti pamětníci nacistické perzekuce. Publikaci tvoří nevšední esej Radky Denemarkové o holocaustu s citáty pamětníků a jejich portréty zachycené Karlem Cudlínem.

FOTOGRAFIE Z AKCE NALEZNETE ZDE

 

Soubory ke stažení

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti