Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

 
 

„Oáza imaginací - česko-německý kulturní chill-out“ v Drážďanech 20. / 21. srpna
 

Tisková zpráva, 12. 8. 2022

Dvoudenním česko-německým kulturním chill-outem prezentuje Česko-německý fond budoucnosti společně se Státními uměleckými sbírkami Drážďany ve dnech 20. a 21. srpna třetí část kulturního festivalu „Všechnu moc imaginaci! Česká sezóna v Drážďanech“.  

Pod mottem „Oáza imaginací“ se Drážďany na dva dny promění v hlavní město česko-německého kulturního dialogu, během stejného víkendu se zde budou konat i tradiční městské slavnosti Canaletto. Na náměstí Georg-Treu-Platz v bezprostřední blízkosti Frauenkirche a Brühlovy terasy budou mít návštěvníci díky mnoha představením a velké rozmanitosti uměleckých forem jedinečnou příležitost poznat blíže Českou republiku a její obyvatele.

Neustále přitom bude podněcována jejich fantazie - například obřími loutkami pochodujícími městem, akrobatickými vystoupeními souboru Bratři v tricku, humorným tanečním divadlem Koťátko zkázy nebo pestrobarevnou performancí od V.O.S.A. Theatre. Akce navíc hudebně doprovodí hudební směs temperamentního klezmeru v podání Naches Tria nebo experimentální jazz Marka Novotného a jeho slavného Epoque Quartetu.

Kulturní dialog napříč hranicemi obou zemí budou reprezentovat česko-německé umělecké kooperace jako například česko-německý kabaret nebo koprodukce souborů Taupunkt Chemnitz a FysioArt.

Také pro děti je připraven pestrý zábavný program: čeká je odpoledne se známými loutkami Spejblem a Hurvínkem, pohádky Dua Kačenka a představení divadel Theatrikos a Spielraum Kollektiv.

Symbolickým vyvrcholením dvoudenního kulturního chill-outu bude koncert kultovní české skupiny Pražský výběr dne 21. srpna, na výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Koncert začne v 18:30.

Ještě před samotným koncertem, v 17:30, se uskuteční diskuze zakladatele kapely Michaela Kocába s frontmanem hudební skupiny City Toni Krahlem a řediteli Fondu budoucnosti Petrou Ernstberger a Tomášem Jelínkem o událostech srpna 1968 a jejich současném významu. Téma debaty zní „21. srpen 1968 v Československu – konec nadějí“. Michaela Kocába a jeho rodinu invaze přímo zasáhla; Toni Krahl zorganizoval v roce 1968 ve východním Berlíně protestní akci proti invazi a následně byl zatčen.

Petra Ernstberger a Tomáš Jelínek, ředitelé Fondu budoucnosti:
 „Rádi bychom všechny srdečně pozvali na náš kulturní chill-out a jsme si jisti, že si díky jeho atraktivnímu a pestrému programu každý přijde na své. Jsme rádi, že náš festival vyvrcholí právě 21. srpna koncertem skupiny Pražský výběr. Člověka až mrazí, jak aktuální některé více než třicet let staré písně Pražského výběru opět jsou.
Snad se podaří přiblížit tento pocit i drážďanskému publiku a unikátní koncert a debata pomůžou zprostředkovat jak historické zkušenosti Čechů, tak zároveň i jejich postoj k válce na Ukrajině,“

V předvečer výročí, v sobotu 20. srpna v 17 hodin, bude v průchozím kontejneru v drážďanském Stallhofu zahájena umělecká intervence Drei Horizonte s díly slavného českého umělce Jiřího Davida a talentované ukrajinské sochařky Pavly Nikitiny.  

Jiří Fajt, Head of Program and International Affairs Státních uměleckých sbírek Drážďany a hlavní kurátor České sezóny: „Tato výstava je reakcí na ruský útok na Ukrajinu. Oba sochaři se ve svých dílech vyjadřují odlišným, velmi osobitým jazykem k aktuálním událostem a vybízejí návštěvníky k zamyšlení. A o to nám právě jde i u celé České sezóny, kterou zde v Drážďanech pořádáme během českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2022. Není náhodou, že jsme si pro ni zvolili motto: Všechnu moc imaginaci!“

Podrobný program česko-německého kulturního chill-outu 20. a 21. srpna najdete na internetových stránkách Fondu budoucnosti a Státních uměleckých sbírek Drážďany.


Vstup na všechny akce je zdarma.


Kontakt pro média:                                                                         

Silja Schultheis
práce s veřejností a médii
Telefon: +420 737 505 790

silja.schultheis@fb.cz
www.fondbudoucnosti.cz

 

 

Soubory ke stažení

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti