Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

 
 

„Čechy a Němce spojuje velká solidarita s lidmi na Ukrajině“

Fond budoucnosti umožňuje společné projekty ve prospěch Ukrajiny

Tisková zpráva, 29. března 2022

(Praha) Česko-německý fond budoucnosti podporuje společné iniciativy, které Češi a Němci realizují ve prospěch ukrajinských občanů.

„Od začátku války na Ukrajině spojuje Čechy a Němce velká solidarita s ukrajinskými občany. Mnoho lidí nechce jednoduše dál pokračovat ve svém běžném způsobu života, ale chce věnovat čas, energii a peníze lidem na Ukrajině a mnoha uprchlíkům. Od začátku války proto v rámci mimořádného programu podpory podporujeme i krátkodobé česko-německé iniciativy ve prospěch Ukrajiny a jejích obyvatel a těší nás, že tato pomoc přináší stále více ovoce,“ zdůrazňují Petra Ernstberger a Tomáš Jelínek, ředitelé Česko-německého fondu budoucnosti.

S podporou fondu uspořádali Češi a Němci v uplynulých dnech a týdnech pro ukrajinské občany několik společných projektů. Například renomovaní čeští a němečtí umělci jako Magdalena Jetelová, Jan Švankmajer, Ruprecht von Kaufmann a Uwe Henneken věnovali svá díla do společné charitativní aukce, která minulý týden v pražské galerii Čermák-Eisenkraft vynesla více než tři miliony korun. Výtěžek bude věnován ukrajinským umělcům, kteří v důsledku války přišli ze dne na den o práci.

Nezisková organizace Centrum svaté Zdislavy z Jablonného v Podještědí společně se spolkem Freie Schulträgerverein ze Žitavy/Hartau pořádá praktické integrační jazykové kurzy pro přicházející ukrajinské uprchlíky, kterým nabízí své dlouholeté zkušenosti a zároveň využití přeshraniční sítě Schkola v oblasti Trojzemí.

Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem a sdružení Aktion Zivilcourage z Pirny podporují ukrajinské uprchlíky v regionu společnou dobrovolnickou prací, nabízejí jim výuku jazyka, pomoc s administrativními záležitostmi a distribuci oblečení a potravin. Německý partner přispívá svými dlouhodobými zkušenostmi z migrační krize v roce 2015, zatímco česká strana může čerpat ze svého know-how z doby pandemie.

Saská Mozartova společnost zase věnovala část výtěžku ze svého jarního česko-německého koncertu ve prospěch dětí a mladých lidí, kteří uprchli z Ukrajiny před válkou, a zapojila je do svých hudebních aktivit.
„Tímto benefičním koncertem chceme ukázat dětem a mladým lidem, kteří sem do Chemnitz prchají před válkou, že na světě jsou i hezké věci - svítí slunce, je tu jaro a my se můžeme společně věnovat hudbě," uvedl Franz Wagner-Streuber ze Saské Mozartovy společnosti v Chemnitz.

Češi a Němci, kteří chtějí společně pomoci Ukrajině - ať už prostřednictvím humanitárních či jiných aktivit anebo společných benefičních akcí - mohou i nadále na tento účel získat podporu od Fondu budoucnosti.

Více informací naleznete na internetových stránkách Fondu.

Další informace a kontakt:

Silja Schultheis
Email: silja.schultheis@fb.cz
Tel: +420 737 505 790
www.fondbudoucnosti.cz

 

video z benefičního koncertu

video z benefičního koncertu
video z benefičního koncertu

Soubory ke stažení

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti