Publikace
Knihy jsou klíčem, který otevírá pohled do příběhů a myšlenkových světů jiných lidí. Zcela nenahraditelným způsobem přispívají k hlubšímu vzájemnému porozumění, ale také k předávání znalostí a odborného vědění.
Velmi důležité je pro nás zachycení společného česko-německého soužití a jeho myšlenkového světa. Proto podporujeme vydávání osobních životních příběhů, literárních zpracování česko-německých témat, ale také knižních vědeckých projektů, věnující se společným dějinám, umění, architektuře, literatuře nebo třeba jazyku.
Obzvlášť rádi vidíme publikační projekty, které jsou od svého počátku založeny na česko-německé spolupráci a díky nimž vznikají plodné kontakty a další dlouhodobá spolupráce.
S radostí také podpoříme publikační počiny, které přibližují českou literaturu německým čtenářům (a také německou beletrii čtenářům českým).
Co je pro nás důležité
- náhled do literatury sousední země a jejích nejrůznějších žánrů
- výměna odborných znalostí
- zprostředkování osobních životních příběhů
Jaké formáty nejčastěji podporujeme?
Způsob podpory
Standardní podpora, až do 50 %, 4× ročně
Náš klasický a nejběžnější program. Žádost o podporu je možné podávat čtyřikrát ročně, vždy ke konci čtvrtletí, a alespoň tři měsíce před plánovaným začátkem projektu. Projekt je realizován ve spolupráci s projektovým partnerem v sousední zemi (neplatí pro oblast Publikací, Obnovy židovských památek a Stipendií).
Podrobnější informace o tom, co a jak podporujeme a za jakých podmínek, naleznete v příslušné oblasti podpory.
Téma roku 2025, až do 70 %, 4× ročně
Jako téma roku volíme vždy výzvy, kterým aktuálně čelíme a které nás inspirují ke společné reflexi a spolupráci.
V roce 2025 si připomeneme 80. výročí konce druhé světové války a porážky nacismu. Toto období je dodnes v mnoha zemích jedním ze základů jejich identity. Odvíjí se od něj i počátek evropské integrace. Heslo „Už nikdy válku, už nikdy nacismus, už nikdy holocaust!“ je základním stavebním kamenem poválečného Německa a jeho vztahů se sousedními zeměmi.
Už nikdy válku, už nikdy nacismus, už nikdy holocaust! Toto krédo získává s ohledem na současné konflikty na nové aktuálnosti. Sílící pravicový extremismus a populismus, rostoucí nacionalismus a xenofobie, vzedmutá vlna antisemitismu, fyzické útoky na političky a politiky, útočná ruská válka proti Ukrajině a její vnímání v Evropě, tendence k ústupkům vůči agresorům – jako by hodnotový a paměťový konsensus ve smyslu „Už nikdy válku, už nikdy nacismus, už nikdy holocaust“ v Německu a celé Evropě slábl. S cílem čelit těmto alarmujícím tendencím, vyhlašujeme jako Téma roku 2025: Jak se řekne never again dnes?
Mimořádná výzva: Knihovny, až do 70 %, 4× ročně
Cílem této mimořádné výzvy je propojení a síťování jednotlivých pracovníků knihoven, přenos zkušeností, partnerství jednotlivých větších i menších, regionálních knihoven v obou zemích, propojení s vědou a výzkumem sousední země, seznámení s literaturou a autory sousední země a v neposlední řadě také možnost zapojení dalších aktérů především z kulturní oblasti do česko-německé výměny.
U knihoven v příhraničních regionech spočívá těžiště programu v iniciování konkrétní spolupráce s knihovnou na druhé straně hranice a následných společných aktivitách (stáže, výměna know-how, autorská čtení či další kulturní akce).
Podrobně krok za krokem
1. Před podáním žádosti
- Naprostá většina námi podporovaných projektů se musí uskutečnit ve spolupráci s projektovým partnerem z druhé země → Jak najít projektového partnera.
- Připravujete projekt v oblasti mládeže a škol a chystáte se u nás podat žádost úplně poprvé, opět znovu po delší době nebo s novým projektovým partnerem? Máme pro vás program → Začínáme! Ten může být novým partnerstvím nápomocný i v rámci jiných oblastí, a to při organizaci přípravných setkání.
- Projektová žádost musí být podána s dostatečným časovým předstihem (alespoň tři měsíce před zahájením projektu). Zkontrolujte proto termíny uzávěrky.
- Projekt by neměl trvat déle než jeden rok.
- Seznamte se se speciálními podmínkami, které musí vaše žádost o podporu splňovat.
- Projekt by neměl trvat déle než jeden rok. Nepodporujeme projekty s komerčním zaměřením a nefinancujeme výlučně provozní náklady institucí.
- Chcete svůj projektový záměr s námi nejprve prokonzultovat? Od toho jsme tady – obraťte se na referenty věnující se příslušné projektové oblasti. → Kontakty
2. Podání žádosti
- Jak správně vyplnit registraci do online aplikace? Fyzická osoba, Organizace
- Žádost se, s výjimkou některých mimořádných programů a výzev, vyplňuje v obou jazycích.
- Na jejím vyplnění se aktivně podílí také projektový partner z druhé země. Tomu buď můžete jedním kliknutím zřídit přímý vstup do žádosti, aby vyplnil, co je potřeba, nebo do příloh vložíte jeho písemné prohlášení. Všechny podrobnosti se dočtete přímo v online žádosti na straně Partner. Jenom prosíme, nenechávejte doložení partnerství na poslední chvíli.
- Při vyplňování sledujte nápovědu ve formuláři. Vaše případné dotazy týkající se obecných podmínek (např. termínů) podávání žádostí rádi zodpovíme: info@fb.cz, 283 850 512, 514. Obsahové otázky směřujte na projektové referenty.
3. Speciální podmínky pro tuto oblast
- Nefinancujeme přípravnou fázi vzniku knihy, tedy rešerše a vznik samotného rukopisu.
- Projektový partner z druhé země není nutný.
- Žadateli mohou být nakladatelství, jednotliví autoři nebo instituce.
- Se žádostí je třeba doložit minimálně dva odborné posudky, popř. recenze (jeden z české a jeden německé strany), a také kalkulaci nákladů nakladatele, popř. tiskárny.
4. Rozpočet
- Velmi důležitou součástí žádosti je také rozpočet. Zde se můžete podívat, jak se vykazují Příjmy a Výdaje. Při jeho sestavování se prosím řiďte naším Přehledem podporovaných výdajů.
- Uznat můžeme jen náklady, které vzniknou až po schválení žádosti. Součástí projektu také může být období, kdy projektoví partneři pracují na finálním výstupu projektu (společné zkoušky, příprava obsahu atd.).
- Náš příspěvek smí představovat maximálně 50% celkových nákladů na projekt (u mimořádných programů to může být jinak). Zbývající náklady je třeba hradit z vlastních nebo jiných zdrojů.
- Přílohy žádosti o podporu se liší podle typu projektu (viz upřesnění k jednotlivým oblastem podpory)
Uznatelné projektové výdaje
- Co podporujeme: vydání vědeckých prací s česko-německým zaměřením (z oblasti historie, umění, architektury, literatury, jazyka atd.), deníky, memoáry, beletrie, výstavní katalogy, sborníky z konferencí, překlady prózy a poezie autorů ze sousední země
- Co (zpravidla) nepodporujeme: periodika
- Nejčastěji podporované výdaje: překlad, grafický návrh, sazba, tisk
- Výdaje podporované v omezené míře: propagace, prezentace
5. Zpracování žádosti a rozhodnutí o podpoře
- Poté, co obdržíme vaši žádost, bude přidělena kolegyni nebo kolegovi z našeho týmu, kteří ji pak budou provázet na všech stupních projektového cyklu.
- Nejedná-li se o mimořádný program typu Začínáme!, rozhodne o podpoře projektu správní rada na svém pravidelném čtvrtletním zasedání. Bezprostředně po skončení jednání vás o výsledku budeme informovat e-mailem, informaci o podpořených projektech také zveřejníme na našich internetových stránkách.
6. Po schválení žádosti
- Bude-li váš projekt schválen, zašleme vám k podpisu smlouvu a požádáme o doložení plánovaného kofinancování (pokud jste tak již neučinili v žádosti o podporu).
- Po podpisu smlouvy a doložení kofinancování vám za podmínek uvedených ve smlouvě převedeme finanční příspěvek, resp. jeho první splátku. Zvláště v případě příspěvků nad 125 000 Kč nebo 5 000 EUR bývají příspěvky vypláceny ve více splátkách.
- Pokud o podporu u nás žádáte opakovaně, základní podmínkou pro vyplacení příspěvku je také řádné vyúčtování předchozího projektu.
7. Na co myslet při realizaci projektu
- Kromě zdárného obsahového a organizačního vedení projektu vás prosíme také, abyste nepodcenili jeho dokumentaci a práci s veřejností. Foťte, natáčejte videa, kontaktujte lokální (a klidně i celostátní) média, sdílejte na sociálních sítích. Nezapomeňte zmiňovat, že váš projekt podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Díky tomu se více lidí dozví, jaké skvělé projekty v česko-německé spolupráci vznikají. Podrobné pokyny k publicitě si prosím přečtěte zde.
- O významných aktivitách vašeho projektu budeme rádi informovat na našich sítích. Ozvěte se nám na silja.schultheis@fb.cz.
- Velmi také doporučujeme, abyste se již v počáteční fázi projektu seznámili s tím, jak budete náš příspěvek vyúčtovávat. Usnadní vám to pozdější práci.
- Došlo v rozpočtu projektu ke změnám? Pokud je to do deseti procent schválené položky rozpočtu, pouze nám to napíšete do závěrečné zprávy. Jedná-li se však o změny vyšší, informujte prosím předem příslušného referenta.
- Referenta také informujte o dalších významných změnách, které se v projektu uskuteční.
8. Vyúčtování, průběžná a závěrečná zpráva
Jak na vyúčtování příspěvku? Podrobné pokyny si přečtěte zde.
Samozřejmě nás zajímá, jak se vám projekt povedl. Těšíme se proto na závěrečnou (a u větších projektů také na průběžnou) zprávu. Podává se prostřednictvím online apliakce a zde si přečtěte, jak na to.
9. FAQ
Máte další otázky?
Podívali jste se na naše často kladené dotazy?
Podpořené projekty
Tvrdě proti punku: subkultura a státní represe
Mimořádná výstava v Lipsku o rebelském duchu punkového hnutí. více
Česko-německá slavnost zvonů v Šitboři
Instalace zvonu sv. Mikuláše a návrat zvonu Augustin na slavnosti zvonů zdůraznily úzkou německo-českou spolupráci. více
Spojeni Mahlerem – magický koncert pod širým nebem v Praze
Jedna z nejznámějších skladeb Gustava Mahlera pod širým nebem. Společně ji zahráli Česká filharmonie a Bamberští smyfonikové. více