Den bez mobilu. My to zvládneme – návrat k tradicím!
Celý den bez mobilu! Společný úkol pro české a německé studenty gymnázií z Litoměřic a bavorského Hersbrucku. A současně téma jejich projektu „My to zvládneme – návrat k tradicím!“ v rámci našeho Tématu roku: Hranice pokroku.
24 hodin bez mobilního telefonu. Jde to vůbec vydržet? O co všechno přijdeme? Nebo co všechno můžeme zažít? Vyzkoušeli si to studenti gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích a Paul-Pfinzing Gymnasium v Hersbrucku během čtyřdenního setkání. A byli překvapeni. Nejenže to jde, ale byla to i zábava!
Digitální detox měl pozitivní výsledky. Čas, který získali vypnutím mobilu, věnovali studenti sobě navzájem. Mluvili spolu a poznávali se, večer si rozdělali oheň a opékali buřty na hradě Helfenburk, přespali v chatkách u Úštěckého jezera a hned ráno vyrazili hledat poklad do lesa ve smíšených česko-německých skupinách. Prožívali to, co dřív bylo běžné, ale je v technologicky přesycené době vzácné. A hlavně se museli spoléhat sami na sebe, na vlastní intuici a dovednosti, na spolupráci s ostatními.
Fotky: Gymnázium Josefa Jungmanna Litoměřice
Měli stejné zážitky jako předchozí generace, které digitální technologie neznaly. Možnosti a limity mobilních telefonů studenti společně vyhodnocovali, stejně jako zkušenost, k čemu je nezbytně potřebují a co už dokáží dělat bez nich.
To si vyzkoušeli hned v příštích dnech na několika workshopech, ať už se učili ručně vyrábět papír, nebo malovat obrázky v místní galerii. Zážitkem byla návštěva sklárny v Kunraticích u Cvikova, kde nejen viděli, jak vzniká umění pod dechem sklářů, ale každý si mohl vyfouknout vlastní výrobek.
Na konci pobytu čeští studenti ukázali německým kamarádům Litoměřice z vyhlídkové věže a provedli je i městským podzemím. Cílem celého projektu bylo nabídnout studentům kreativní aktivity a přímé sociální kontakty. Díky nim zjistili, že digitální technologie jsou jim dobrým pomocníkem, ale někdy je vůbec nepotřebují a vystačí si sami.
Fotky: Gymnázium Josefa Jungmanna Litoměřice